علت درد ماهیچه ساق پا

گرفتگی ماهیچه ساق پا در خواب, گرفتگی ماهیچه ساق پا نشانه چیست, گرفتگی ماهیچه ساق پا در بارداری, گرفتگي ماهيچه ساق پا, گرفتگی عضلات ساق پا بعد از ورزش, گرفتگی عضله ساق پا در خواب, گرفتگی عضله ساق پا در فوتبال, گرفتگی عضلات ساق پا نشانه چیست, گرفتگی ماهیچه ساق پا در شب, ماهیچه ساق پام درد میکنه, ماهيچه ساق پا, عضله ساق پا, عضله ساق پا به انگلیسی, گرفتگی ماهیچه ساق پا, درد ماهیچه ساق پا از چیست, ماهیچه پشت ساق پا, ماهیچه های ساق پا, درد ماهیچه ساق پا

اگر طی انجام فعالیت ها دچار درد ماهیچه ساق پا می شوید، ممکن است به علت پارگی یا کشیدگی ماهیچه بوده که به آن ” کشیدگی ماهیچه ساق پا”  می گویند.

این مشکل در ورزشکاران بسیار رایج است. با این وجود شاید علت درد ماهیچه پشت پا چیز دیگری بوده یا مشکلی جدی تر باشد مثل لخته شدن خون.

بهتر است مدام توسط پزشک چکاپ شوید تا درمان هرچه سریع تر آغاز شود.

کشیدگی ماهیچه ساق پا چیست؟

کشیدگی آسیبی ست که به عضله و/ یا تاندون وارد می ‌شود و بر خلاف رگ به رگ شدگی است که آسیب به رباط است.

کشیدگی ماهیچه ساق زمانی رخ می دهد که رشته های عضلانی پایین پا (گاستروکنمیوس، لوسیوس و پلانتاریس ) بیش از حد کشیده شوند.

کشیدگی عضله ساق پا بیشتر در طول حرکات پرشتاب یا تغییری ناگهانی در جهت دویدن اتفاق می ‌افتد و از خفیف تا بسیار شدید متغیر است.

طبقه بندی این مشکل به این صورت است:

کشیدگی عضله ساق پا درجه ۱

کشش عضله باعث پارگی ای کوچک و جزیی در فیبر عضلانی می ‌شود، درد به وجود می ‌آید اما مانع از ادامه فعالیت ها نخواهد شد. بهبودی کامل دو هفته طول می کشد.

کشیدگی عضله ساق پا درجه ۲

پارگی جزئی در رشته های عضلانی درگیر شده است که مانع از انجام کار و فعالیت های روزانه می شود. بهبودی کامل حدود ۵ تا ۷ طول خواهد کشید.

کشیدگی عضله ساق پا درجه ۳

شدید ترین نوع کشیدگی عضله ساق پاست که پارگی کامل در رشته ‌های عضلانی رخ می ‌دهد. بهبودی کامل سه تا چهار ماه زمان برده و در بعضی موارد جراحی نیاز خواهد شد.

پای تنیس ‌باز

معمولاً آسیبی ورزشی است و اغلب افراد میانسال را درگیر می ‌کند. فرد دردی حاد در میانه ساق پای خود حس می‌ کند و حس شکستگی و پارگی همراه با صدا به وجود می ‌آید.

این مشکل معمولاً پارگی میانی گستروکنمیوس است و به علت جمع شدن مایع بین گستروکنمیوس و سولیوس به وجود می آید.

حدود یک درصد از افرادی که علائم پای تنیس‌ باز را تجربه می کنند مشکل لخته شدن خون در عروق دارند و نه کشیدگی عضله ساق پا.

به همین علت ارائه تشخیص درست بسیار مهم است.

گرفتگی ماهیچه ساق پا در خواب, گرفتگی ماهیچه ساق پا نشانه چیست, گرفتگی ماهیچه ساق پا در بارداری, گرفتگی ماهیچه ساق پا, گرفتگی عضلات ساق پا بعد از ورزش, گرفتگی عضله ساق پا در خواب, گرفتگی عضله ساق پا در فوتبال, گرفتگی عضلات ساق پا نشانه چیست, گرفتگی ماهیچه ساق پا در شب, ماهیچه ساق پام درد میکنه, ماهیچه ساق پا, عضله ساق پا, عضله ساق پا به انگلیسی, گرفتگی ماهیچه ساق پا, درد ماهیچه ساق پا از چیست, ماهیچه پشت ساق پا, ماهیچه های ساق پا, درد ماهیچه ساق پا

درمان کشیدگی ماهیچه ساق پا 

اولین درمان R.I.C.E) REST.ICE.COMPRESSION.ELEVATION) است که در ۳ تا ۵ روز اول بعد از آسیب باید انجام شود.

استراحت

استراحت دادن به عضله آسیب دیده بسیار مهم بوده که به معنای حذف هرگونه فعالیتی است که درد ایجاد می کند.

به علاوه، کارهایی که در آن پا، کشیده می ‌شود مثل دویدن، پریدن یا وزنه برداری باید تا رفع کامل درد از انجام شان خود داری کنید.

این مقاله هم می تواند برای شما جالب باشد  شاک ویو تراپی و موارد کاربرد آن

پزشک احتمالاً چوب زیر بغل تجویز کند تا وزن روی پای آسیب دیده نیفتد.

یخ درمانی

قرار دادن یخ روی ساق پا به مدت ۲۰ دقیقه و برای چند بار در روز برای کاهش التهاب موثر است. یخ را مستقیم روی پوست نگذاشته و حوله ای نازک اطرافش بپیچید.

فشردگی

پیچیدن ساق پای آسیب دیده با باند فشاری کشسان ایده خوبی است (مثل باند ACE یا تیپ کنیزیو) که در این صورت از جمع شدن خون در نقطه مورد نظر پیشگیری می ‌شود.

برخی ورزشکاران به این نتیجه رسیدند که تیپینگ باعث کاهش درد شده و به محافظت از پا در مقابل آسیب مجدد کمک می ‌کند.

بالا نگه داشتن

بالا نگه داشتن پا ( بالا تر از قلب یا هم تراز با آن ) باعث کاهش ورم می شود. پزشک احتمالاً داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی (NSAID) تجویز کند مثل ایبوپروفن.

ملاقات با یک پزشک یا فیزیوتراپیست توصیه می ‌شود تا تشخیصی درست صورت گرفته و توانبخشی انجام شود.

فیزیوتراپی ماهیچه ساق پا

علاوه بر R.I.C.E، احتمالا نیازمند توانبخشی هم باشید که بستگی به شدت آسیب دارد. مثال هایی از ورزش یا مداخلات درمانی ای که فیزیوتراپیست توصیه می کند این ها هستند:

ورزش های کششی برای افزایش دامنه حرکتی

وقتی درد حاد از بین رفت شروع به کشیدن عضله برای افزایش دامنه حرکتی کنید. به آرامی پنجه و انگشتان پا را بالا بیاورید در حالی که پای تان کاملا صاف است.

در صورت ممکن عضله پشت پا را هم بکشید. ۱۰ ثانیه نگه داشته و ۵ تا ۱۰ بار تکرار کنید.

ورزش های پیشرونده کشش ساق پا

همان طور که ساق پا در حال درمان است، می ‌توانید برنامه منظم کششی و انعطافی برای حصول دامنه حرکتی و پیشگیری از آسیب مجدد فراهم کنید.

استفاده از فوم رولر

انجام حرکات ماساژ با یک فوم رولر حین درمان عضله ساق پا باعث کاهش شکل‌ گیری زخم بافت و بهبود جریان خون در آن نقطه می شود.

قوی کردن عضله

فیزیوتراپیست ورزش هایی برای قوی کردن و هماهنگی عضلات توصیه می کند که باعث پیشگیری از آسیب‌ های مربوط به کشیدگی عضله در آینده می ‌شود.

هدف توانبخشی برگشت به فعالیت های نرمال بدون تاثیرات بلند مدت است. اگر زود به ورزش و فعالیت برگردید آسیب مزمن خواهد شد.

به خاطر بسپارید سرعت بهبودی هرکسی متفاوت است، برنامه توانبخشی هر فرد مخصوص به خود او بوده و با دیگری متفاوت است و همه چیز به پیشرفت فرد بستگی دارد و نه دوره درمانی.

گرفتگی ماهیچه ساق پا در خواب, گرفتگی ماهیچه ساق پا نشانه چیست, گرفتگی ماهیچه ساق پا در بارداری, گرفتگی ماهیچه ساق پا, گرفتگی عضلات ساق پا بعد از ورزش, گرفتگی عضله ساق پا در خواب, گرفتگی عضله ساق پا در فوتبال, گرفتگی عضلات ساق پا نشانه چیست, گرفتگی ماهیچه ساق پا در شب, ماهیچه ساق پام درد میکنه, ماهیچه ساق پا, عضله ساق پا, عضله ساق پا به انگلیسی, گرفتگی ماهیچه ساق پا, درد ماهیچه ساق پا از چیست, ماهیچه پشت ساق پا, ماهیچه های ساق پا, درد ماهیچه ساق پا

سایر علل درد ماهیچه ساق پا

کرمپ عضلانی ساق پا

علت دردناک و کم تر شدید درد ماهیچه ساق پا کرمپ عضلانی یا اسپاسم است. این انقباضات غیر ارادی عضله عمر کوتاهی داشته اما آنقدر شدید است که باعث کبودی می ‌شود.

این مقاله هم می تواند برای شما جالب باشد  پیچ خوردگی مچ پا

کوفتگی عضله ساق پا

ضربه مستقیم به ساق پا باعث کوفتگی (کبودی) می شود چون خون اطراف رشته های عضلانی جمع می ‌شود.

اکثر کوفتگی ها خفیف هستند و با پروتکل R.I.C.E درمان می ‌شوند.

لخته شدن خون

درد حاد عضله ساق پا ممکن است به علت ترومبوز باشد که همان لخته خون در رگ است. همراه با درد حاد ماهیچه ساق پا، نفوذ باعث ورم، گرما و قرمزی می شود.

لخته خون حرکت کرده و وارد ریه شده که تبدیل به بیماری ای مرگبار خواهد شد.

اگر پزشک مشکوک به ترومبوز در پا است، سونوگرافی از پا برای تشخیص صحیح تجویز می‌ شود.

لخته خون مشکلی جدی بوده و نیازمند درمان سریع با رقیق کننده های خون است. به همین دلیل ملاقات با پزشک در زمان درد ماهیچه ساق پا ضروری است.

تشخیص وارد شدن آسیب به عضله از مشکل لخته‌ شدن خون، نیازمند تخصص است.

کیست بیکر

کیست بیکر کیسه ای پر از مایع است و معمولاً به علت آرتروز در مفصل زانو به وجود می آید. این کیست باعث درد شده و هیچ علامت دیگری ندارد.

احتمالا درد ماهیچه ساق پا یا ورم هم تجربه کنید که گاهاً به علت پارگی کیست بیکر رخ می ‌دهد.

این کیست خود به خود از بین می ‌رود اما گاهی اوقات تزریق استروئید در مفصل باعث کاهش ورم و ناراحتی مرتبط با آن می ‌شود. در موارد بسیار نادر، جراحی نیاز خواهد شد.

پارگی تاندون آشیل

تاندون آشیل بزرگ ترین تاندون در بدن انسان است و دو عضله ساق پا (گاستروکنمیوس و لوسیوس) را به پاشنه متصل می کند.

پارگی یا شکاف تاندون آشیل باعث بروز درد حاد در پشت مچ پا ( پایین تر از عضله ساق پا ) و صدای قابل شنیدنی مثل ترق یا شکستگی شنیده می شود.

در این صورت یخ گذاری و بالا بردن پا بسیار اهمیت دارد. باید هر چه سریع تر با پزشک ملاقات کنید تا تشخیص دهد تاندون سالم است یا اینکه جراحی نیاز است یا خیر.

سخن آخر

درد پشت پا علل مختلفی دارد و بهترین کار، ارزیابی بالینی است. اگر کشیدگی عضله ساق پا تشخیص داده شد، می توانید با یک برنامه ریزی درست زیر نظر متخصص طب فیزیکی و توانبخشی دکتر فاطمه ناجی بهترین نتیجه را بگیرید و به زندگی فعال خود برگردید.

 

دکتر فاطمه ناجی

کیانپارس نبش میهن غربی، برج تخصصی اهواز طبقه ۱۰ واحد وسط
اهواز, خوزستان
Iran - ایران
تلفن: ۰۶۱۳۳۳۸۸۰۵۴
تلفن دوم: ۰۹۱۶۸۹۹۰۱۴۸
رایانشانی: info@drfatemenaji.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *