دیسک در نوجوانان و اختلالات آن

علت بروز دیسک کمر،علائم فتق دیسک،تشخیص دیسک کمر،بهترین دکتر دیسک کمر،ادرس مطب دکتر هنرمند در اهواز،دکتر محمد رضا مختاری راد اهواز،دکتر هنرمند متخصص ستون فقرات،فوق تخصص درد در اهواز،دکتر رصرص متخصص ستون فقرات،دکتر حسینی ستون فقرات اهواز،هزینه عمل دیسک کمر با لیزر،دکتر تقوی اهواز،بهترین دکتر جراح مغز واعصاب اهواز،دکتر فوق تخصص مغزواعصاب اهواز،دکتر باربدست اهواز،دکتر قنواتی ارتوپد اهواز،مرکز نوار عصب و عضله در اهواز،بهترین دکتر کایروپراکتیک در اهواز،بهترین دکتر مغز و اعصاب اهواز نی نی سایت،نوبت دهی دکتر زینالی اهواز،فوق تخصص مغزواعصاب دراهواز،دکتر شکیبا متخصص مغز و اعصاب اصفهان،فوق تخصص مغزواعصاب تهران،دکتر رصرص مغز و اعصاب اهواز،دکتر فهیمه وهبی زاده،دکتر محمدرضا مختاری راد کرج،مطب دکتر محمدرضا مختاری در تبریز،دکترای طب فیزیکی در اهواز،دکتر ابوالفضل مختاری ارتوپد،دکتر سعیدیان اهواز،بهترین متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در اهواز،دکتر فاطمه ناجی،دکتر هنرمند متخصص دیسک کمر اهواز،درمان دیسک کمر با لیزر در اهواز،عمل لیزر دیسک کمر در اهواز،متخصص مغز واعصاب وستون فقرات و دیسک کمر و درمان با لیزر دراهواز،دکتر محمدرضا مختاری راد اهواز،دکتر رصرص متخصص ستون فقرات،دکتر امجدی اهواز،درمان سیاتیک در اهواز،عمل لیزر دیسک کمر در اهواز،درمان دیسک کمر با لیزر در اهواز،دکتر هنرمند متخصص دیسک کمر اهواز،متخصص مغز واعصاب وستون فقرات و دیسک کمر و درمان با لیزر دراهواز،بهترین دکتر فوق تخصص ستون فقرات در اهواز،دکتر محمدرضا مختاری راد اهواز،دکتر رصرص متخصص ستون فقرات،دکتر امجدی اهواز

انحطاط دیسک کمر مشکلی شایعی بین جوانان و نوجوانان نیست؛ اما ممکن است در سنین نوجوانی پیدایَش شود و آن را به نام “اختلال دیسک نوجوانان ” می‌شناسیم. این اختلال خود را با کمردرد نمایان می‌کند.

این اختلال به‌طورمعمول در بازه‌ی سنی اواخر نوجوانی (۱۶ سالگی) تا ۳۰ سالگی دیده می‌شود. گاهی یک صدمه مسبب شروع ماجراست؛

ولی در مورد باقی علت‌ها نظرات مختلفی بین پزشکان وجود دارد. برخی پزشکان بر این باورند که دررفتگی‌ای ژنتیکی در دیسک که باعث تخریب دیسک شود یکی از فاکتورهای اصلی است. سایر عوامل از فرسایش دیسک تا پارگی آن متغیر است.

Schmorl’s Nodes چیست و چگونه اختلال دیسک کمر پیشروی می‌کند؟

گره اشمورل به قسمتی از دیسک گفته می‌شود که از محل طبیعی خود بیرون آمده و در بدنه‌ی پایینی مهره‌ی ستون فقرات فرورود و باعث ایجاد فرایند التهابی در آن ناحیه و کاهش خون‌رسانی به دیسک شود.

اختلال دیسک کمر در جوانان زمانی اتفاق می‌افتد که صفحه‌ی پایانی بدنه مهره‌های کمری (یک یا چند مهره) ضعیف‌تر از آن است که بتواند فشارهای اطراف فضای دیسک را به خود جذب کند.
End Plate یا صفحه‌ی پایانی، پایین‌ترین و بالاترین قسمت بدنه‌ی هر مهره است که از ۲ طرف به سطح غضروفی و فیبرهای دیسک کمر چسبیده است.

درمان دیسک کمر بدون جراحی,درمان دیسک کمر با طب سنتی,درمان دیسک کمر با ورزش,درمان دیسک کمر با لیزر,درمان دیسک کمر خفیف,درمان دیسک کمر خیراندیش,درمان دیسک کمر مهره 4 و 5,درمان دیسک کمر با سجده,درمان دیسک کمر,درمان دیسک کمر.com,درمان دیسک کمر l4 و l5,درمان دیسک کمر l5 s1,درمان دیسک کمر l4 l5,درمان دیسک کمر مهره l5,درمان دیسک کمر pdf,درمان دیسک کمر با prp,درمان دیسک کمر tehran province tehran,درمان دیسک کمر با rf,www.درمان دیسک کمر,درمان دیسک کمر مهره 2و3,درمان دیسک کمر مهره 3 و 4,روش درمان دیسک کمر مهره 4و5,درمان دیسک کمر مهره 4,درمان دیسک کمر بین مهره 4 و 5,درمان دیسک کمر مهره 5 و 6,درمان دیسک 5 کمر,دکتر فاطمه ناجی
اختلالات دیسک در نوجوانان

 

زمانی که صفحات پایانی مهره‌ها ضعیف باشند و نتوانند استرس‌ها و فشارهای وارده مهار کنند قسمت فیبرهای اطراف دیسک (بخش محکم اطراف ژله‌ی وسط) از جای خود دررفته و به بنده‌ی مهره فرو می‌رود و باعث ایجاد التهاب و نهایتاً پیدایش درد است.

تفاوت اصلی دیسک کمر در جوانان و بزرگ‌سالان چیست؟

بااینکه این دو بیماری ماهیتی یکسان دارند ولی تفاوت اصلی دیسک کمر در نوجوانان با بزرگ‌سالان در تعداد دیسک‌های درگیر است. در بزرگ‌سالان عمدتاً یک یا دو دیسک درگیر می‌شود درحالی‌که در نوجوانان همه و یا بیشتر مهره‌های کمری درگیر می‌شود.

این مقاله هم می تواند برای شما جالب باشد  درد سمت چپ کمر و درمان آن

بدیهی است که بدانیم وجود بیماری دیسک کمر در نوجوانان یادآور این است که باید نسبت به وجود کمردرد در سنین پایین حساس بود و این علامت را که می‌تواند زنگ خطری باشد، تحت نظر پزشک متخصص بررسی کرد تا از منشأ درد اطمینان حاصل کرد و از تبعات ایجاد دیسک کمر در نوجوانان جلوگیری به عمل آورد.

این بیماری بسیار ناتوان‌کننده خواهد بود و درصورتی‌که در درجات پایین بیماری سریعاً شناخته شود می‌توان از پیشرفت آن با روش‌های مختلف درمانی و آموزشی جلوگیری کرد.

علائم دیسک کمر در نوجوانان

  • درد مداوم در کمر و گردن شایع است و در نزدیکی یا اطراف دیسک‌های آسیب‌دیده احساس می‌شود.
  • درد با استراحت از بین می‌رود؛ این در حالی است که حین نشستن در دفعات متعدد و طولانی‌مدت تشدید می‌شود.
  • دویدن، راه رفتن و تغییر وضعیت قرارگیری بدن‌درد را برای مدتی کاهش می‌دهد.
  • طی انجام حرکات چرخشی، بلند کردن اجسام سنگین از روی زمین و یا خم شدن درد بیشتر می‌شود.
  • درد به نقاط دیگر مانند پاها منتشر می‌شود.

توجه داشته باشید که در صورت شناسایی زود هنگام بیماری دیسک کمر در نوجوانان، ورزش‌ها مادامی‌که سبب ایجاد و یا تشدید درد در فرد نشود؛ می‌تواند ادامه‌دار باشد.

تحت نظر پزشک معالج شروع یا ادامه‌ی ورزش‌هایی مانند کشش عضلات همسترینگ، تمرینات قدرتی، هوازی و یوگا پیشنهاد می‌شود.

اخطار: در دوره‌ی حاد بیماری انجام ورزش‌ها محدودشده و ممنوعیت دارد.

تمرینات ورزشی ذکرشده به تقویت عضلات Core در شکم و کمر (عضلات عمقی داخل شکم و کمر که به ستون فقرات چسبیده‌اند) کمک می‌کنند؛ از طرف دیگر با بالا بردن میزان خون‌رسانی به نواحی درگیر، باعث سلامت سرتاسر ستون فقرات می‌شوند.

این مقاله هم می تواند برای شما جالب باشد  پی آر پی (PRP)

نوجوانان و جوانانی که انجام ورزش در روزمره آنان جای ندارد، بیشتر در معرض کمردرد هستند؛ عضلات ضعیف آنان همراه با تونیسیته و قابلیت ارتجاعی کمتر گواه بر این ادعاست…

ارائه‌ی آموزش و آگاه کردن نوجوانان و جوانان درگیر و مستعد بیماری دیسک کمر بسیار حائز اهمیت است؛ چراکه با ایجاد تغییرات جزئی در عادات غلط و جایگزین کردن عادات درست فتح قله‌ی سلامتی بسیار نزدیک است.

در مواردی که بیماری بسیار پیشرفته باشد احتمال انجام جراحی بازو یا میکرودیسکتومی وجود دارد.

 

دکتر فاطمه ناجی

کیانپارس نبش میهن غربی، برج تخصصی اهواز طبقه ۱۰ واحد وسط
اهواز, خوزستان
Iran - ایران
تلفن: ۰۶۱۳۳۳۸۸۰۵۴
تلفن دوم: ۰۹۱۶۸۹۹۰۱۴۸
رایانشانی: info@drfatemenaji.ir

 

دیسک کمر اهواز، دکتر دیسک کمر در اهواز، دکتر دیسک کمر اهواز، متخصص دیسک کمر اهواز، دکتر متخصص دیسک کمر اهواز، دکتر متخصص دیسک کمر در اهواز، لیزر دیسک کمر اهواز، لیزر دیسک کمر در اهواز، پزشک دیسک کمر اهواز، بهترین دکتر دیسک کمر اهواز، لیزر درمانی دیسک کمر اهواز، مرکز لیزر دیسک کمر اهواز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *