درمان سردرد گردنی با فیزیوتراپی

بهترین دکتر متخصص فیزیوتراپی اهواز، بهترین فیزیوتراپی در کیانپارس، بهترین مرکز فیزیوتراپی اهواز، بهترین مرکز فیزیوتراپی در کیانپارس، فیزیوتراپی اهواز کیانپارس، فیزیوتراپی در اهواز، فیزیوتراپی ورزش اهواز، کلنیک فیزیوتراپی اهواز، مرکز فیزیوتراپی اهواز

درمان سردرد اکثر ما در زندگی مان تجربه یک سردرد شدید را داشته ایم، چه این سردرد به دلیل یک اختلال میگرن مزمن بوده باشد و چه در اثر استرس، وضعیت بدنی نامناسب و یا یک شب دیر خوابیدن ایجاد شده باشد.

در هر صورت سردرد می‌تواند یک مشکل ناتوان کننده باشد و به همین دلیل است که سردرد یکی از دلایل اصلی ناتوانی در جهان است.

انواع مختلفی از سردرد وجود دارد، از جمله سردرد تنشی، میگرنی و سردرد های خوشه ای و دلایل مختلفی نیز برای آنها وجود دارد، مانند اختلال در عملکرد سیستم عصبی، سیستم وستیبولار، کم خونی، افت فشار خون، کم خوابی، پر خوابی، کم آبی و حتی استرس و اضطراب.

از آنجا که سردرد ها اغلب دلایل چندگانه ای دارند ممکن است تشخیص و درمان آنها به خوبی انجام نشود.

آشنایی با سردرد های گردنی

بهترین دکتر متخصص فیزیوتراپی اهواز، بهترین فیزیوتراپی در کیانپارس، بهترین مرکز فیزیوتراپی اهواز، بهترین مرکز فیزیوتراپی در کیانپارس، فیزیوتراپی اهواز کیانپارس، فیزیوتراپی در اهواز، فیزیوتراپی ورزش اهواز، کلنیک فیزیوتراپی اهواز، مرکز فیزیوتراپی اهواز

اختلال در عملکرد گردن می‌تواند سبب انواع سردرد ها شود و یا در ایجاد آنها دخیل باشد. از این نوع سردرد در پزشکی با عنوان سردرد گردنی شناخته می شود.

حرکت قسمت های بالایی گردن به طور ویژه می‌تواند موجب سردرد، درد در جمجمه، ناحیه گیجگاه و یا حتی در بعضی موارد درد در صورت شود.

علائم معمول سردرد های گردنی شامل موارد زیر است:

  •  سردردی که در یک طرف غالب است و با الگوی انتشاری مشابه شاخ قوچ منتشر می‌شود.
  •  سردردی که با قرار گرفتن گردن در وضعیت نامناسب یا حرکت کردن آن ایجاد یا تشدید شود
  • حساسیت ناحیه بالای گردن
  • سردردی که همراه با گردن درد یا سفتی گردن است
این مقاله هم می تواند برای شما جالب باشد  فیزیوتراپی ضربه مغزی

وقتی این طور به نظر می رسد که سردرد به خاطر گردن ایجاد شده است، فیزیوتراپی می تواند یک ابزار قوی برای درمان باشد زیرا چندین گزینه درمانی در فیزیوتراپی وجود دارند که می‌توانند برای درمان این نوع سردرد مفید باشند.

درمان دستی سردرد گردنی

یک درمانگر فیزیکی باتجربه در درمان های دستی، وجود اختلالات حرکتی در گردن را بررسی خواهد کرد و به روش امنی تکنیک های پیشرفته دستی را به کار خواهد برد، از جمله موبیلیزیشن و منیپولیشن ساختار های سفت شده یا نواحی اطراف گردن.

وقتی این تکنیک ها ماهرانه به کار گرفته شوند می توانند به بازیابی مکانیک نرمال گردن کمک کنند و در تسکین سردرد بسیار موثر باشند.

آشنایی با روش های درمانی دستی یا منوال تراپی

کشش و تکنیکهای بافت نرم

فیزیوتراپی می تواند به آرام سازی و کشش عضلاتی که به علت یک جراحت یا فشار وزنی که در طولانی مدت در اثر وضعیت بدنی نامناسب سفت شده‌اند کمک کند.

نشان داده شده است که ماساژ آرام بافت نرم و کشیدن آنها با دست در کنترل سردرد های گردنی موثر است.

آسیب بافت نرم، انواع آن و روش های درمانی

درمان سردرد با استفاده از IMS یا استفاده از سوزن خشک

تحریک داخل عضلانی (IMS) تکنیکی است که فیزیوتراپیست هایی که مدرک IMS را دریافت کردند از آن استفاده می کنند تا فشار تریگر پوینت هایی که موجب درد نوروپاتی یا درد اسکلتی عضلانی می‌شوند را آزاد کنند.

برای آرام سازی عضلات سفت گردن که ممکن است در سردرد بیمار دخیل باشند، سوزن های بسیار نازکی (مشابه سوزن هایی که در طب سوزنی استفاده می‌شوند) مستقیماً به عضلات آسیب دیده وارد می شوند تا آنها را تحریک کنند.

این مقاله هم می تواند برای شما جالب باشد  بی اختیاری ادراری و ۸ روش کنترل آن

این روش سوزن خشک نیز نامیده می شود.

درمان با سوزن خشک در فیزیوتراپی

درمان سردرد و اصلاح وضعیت بدنی و تجویز تمرین های اصلاح کننده

سردرد های گردنی اغلب به علت وضعیت بدنی های نامناسب یا ماندن در یک وضعیت بدنی به مدت طولانی ایجاد می شوند.

فیزیوتراپیست ها متخصصین برای آموزش اصلاح وضعیت بدنی و آرگونومیک آموزش دیده اند تا از این طریق فشار ناشی از وضعیت بدنی نامناسب را کاهش دهند.

یک برنامه تمرینی اصلاحی که مخصوص هر فرد طراحی شده باشد، می تواند به طور موثری به تسکین سردرد های ناشی از اختلال در عملکرد گردن کمک کند.

 مقابله با انواع سردرد ها

سردرد ها مشکلات پیچیده و ناتوان کننده ای برای بسیاری از ما هستند.

اگر فکر می کنید که بخشی از سردرد یا تمام آن به دلیل درد گردن ایجاد شده است، برای تعیین بهترین گزینه های درمانی برای شما، مشورت با یک فیزیوتراپیست را در نظر بگیرید.

درمان سردرد گردنی باید دلیل درد گردن را هدف قرار دهد، دلیلی که ممکن است برای هر بیمار متفاوت باشد.

متدهایی که در بالا به آنها اشاره شد، میتوانند در کنار درمان های دیگری مانند مصرف دارو یا یک برنامه تمرینی شخصی سازی شده استفاده شوند.

افرادی که مشکوک به ابتلا به سردردهای گردنی هستند باید توسط یک متخصص آموزش دیده به دقت بررسی شوند تا این متخصصان تشخیص های احتمالی دیگر را رد کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *