تاثیر فیزیوتراپی بر افزایش باروری و کمک به بارداری

ناباروری میتواند یکی از ناراحت کننده ترین مشکلات پزشکی برای زنان باشد. حل این مشکل از نظر جسمی به علت دلایل بسیار زیاد و راه حل های نسبتاً محدود سخت است ، اما از نظر احساسی ویرانگرتر است ، زیرا معمولاً تا زمانی که تصمیم و امیدی برای بچه دار شدن نداشته باشید ، متوجه این مشکل نمیشوید.

با توجه به اینکه زنان زیادی از ناباروری رنج میبرند و درصد قابل توجهی از آنها درمان های گران قیمتی مانند لقاح آزمایشگاهی را انتخاب میکنند ، باز هم یکی از بزرگترین و پر هزینه ترین مشکلات پزشکی کشور است.

جامعه پزشکی گام های بلندی برای حل این مشکل برداشته است ، اما حتی فناوری های پیشرفته ای مانند آی وی اف با چشم پوشی از هزینه های سنگین ، تنها ۲۰ تا ۳۰ درصد موفقیت آمیزند.

 یک تحقیق جدید نوید کمک به درمان ناباروری با استفاده از تکنیک های خاص فیزیوتراپی را میدهد که نه تنها ارزان تر ، بلکه تهاجمی تر و آسان تر از اکثر روش های قدیمی است.

این تحقیق که با شرکت ۱۳۰۰ زن صورت گرفته است نشان میدهد سه علت اصلی ناباروی درد در هنگام رابطه جنسی ، عدم تعادل هورمونی و چسبندگی رحم هستند.

محققان دریافتند که پس از گذراندن دوره ها فیزیوتراپی ۴۰ تا ۶۰ درصد زنان ، بسته به علت زمینه ای ناباروری آنها ، موفق به بارداری شدند.

این درمان به طور خاص برای ۶۰ درصد از زنان مبتلا به انسداد لوله های فالوپ ، ۵۳ درصد از زنان دارای سندرم پلی کیستیک تخمدان ، ۴۰ درصد از زنان با سطوح بالای هورمون تحریک کننده فولیکول و شاخص نارسایی تخمدان و در آخر ۴۳ درصد از زنان مبتلا به اندومتریوز ، وضعیتی که بافت پوششی رحم خارج از رحم رشد میکند ، مفید بوده است.

این مقاله هم می تواند برای شما جالب باشد  علل چاقی و لاغری؟ بیماری های زمینه ای چاقی و لاغری کدامند؟

یک تحقیق دیگر نشان میدهد که این فیزیوتراپی تخصصی حتی به بیماران تحت درمان آی وی اف کمک کرده است تا موفقیت در بارداری را بین ۵۶ تا ۸۳ درصد افزایش دهند.

لری ورن ، ماساژ درمانگر و نویسنده اصلی این تحقیق که تکنیک های مورد استفاده در این روش را توسعه داده است ، میگوید : این فیزیوتراپی تخصصی چسبندگی ها یا زخم های داخلی که در هر جایی از بدن به علت عفونت ، التهاب ، جراحی و یا اندومتریوز ایجاد شده است را کاهش میدهد. این چسبندگی ها مانند یک چسب داخلی عمل می کنند و می توانند لوله های فالوپ را ببندند ، تخمدان ها را بپوشانند تا تخمک نتواند از آن خارج شود یا روی دیواره های رحم ایجاد شوند و احتمال کاشت را کاهش دهند. او همچنین افزود : ساختار های تولید مثلی برای عملکرد صحیص نیاز به تحرک دارند. این روش چسبندگی هایی  که باعث اتصال ساختار ها به هم می شود را از بین می برد.

دانا ساکار، عضو آکادمی متخصصان مراقبت های باروری آمریکا و صاحب کلینیکی در شیکاگو که بطور اختصاصی در زمینه فیزیوتراپی برای باروری فعالیت میکند، میگوید: روش مشابهی به نام تکنیک مرسیه وجود دارد که به طور گسترده توسط متخصصین فیزیوتراپی استفاده می شود. در این روش، فیزیوتراپ اندام های احشایی لگن را از بیرون دستکاری میکند ، فرایندی که به گفته ساکار بسیار دردناک نیست اما به آن راحتی که ممکن است تصور کنید نیز نیست.

شاید با خود فکر کنید چگونه می توان با  فشار دادن شکم یک زن به افزایش شانس او برای بارداری کمک کرد؟ در درجه اول با افزایش جریان خون و تحرک اندام داخلی. ساکار توضیح میدهد: رحم نامناسب ، تخمدان محدود ، زخم های داخلی یا آندومتریوز ، همگی می توانند جریان خون را در اندام های تناسلی کاهش داده و باروری را محدود کنند. تغییر موقعیت اندام ها و تجزیه زخم های داخلی باعث افزایش جریان خون می شود ، که نه تنها به سلامت دستگاه تناسلی کمک می کند ، بلکه باعث می شود بدن به طور طبیعی هورمون های خود را متعادل سازد. او می افزاید: این کار لگن و اندام ها را برای عملکردی مطلوب آماده می کند ، همانطور که تمرینات ورزشی شما را برای دویدن در ماراتن آماده می کند.

این مقاله هم می تواند برای شما جالب باشد  فیزیوتراپی در اهواز

در این درمان موانع عاطفی نیز بر طرف میشود زیرا بیمار و درمانگر برای رفع نیاز های روانی و جسمانی همکاری نزدیکی دارند. ساکار میگوید: ناباروری بسیار استرس زا و ناراحت کننده است ، بنابراین ما هر کاری که بتوانیم برای کاهش این استرس و ناراحتی انجام میدهیم. ارتباط بدن و ذهن بسیار مهم و همچنین واقعی است.

از آنجا که این روش ساده و مقرون به صرفه است ، توصیه می شود قبل از سایر درمان های باروری فیزیوتراپی را امتحان کنید. ساکار میگوید که با متخصصان باروری همکاری نزدیک دارد و از این روش برای افزایش گزینه های درمانی آن ها استفاده می کند. گاهی اوقات درمان های جایگزین می توانند مضر باشند برای همین باید مطالعات علمی بسیاری روی آن ها انجام شود. او می گوید: این درمان لزوما جایگزین دیگر روش ها نیست بلکه میتوان از آنها به طور همزمان استفاده کرد.

جهت دریافت نوبت اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *