آسیب ای سی ال ( رباط صلیبی )

مقدمه

آسیب ای سی ال پارگی یا پیچ خوردگی رباط صلیبی قدامی است که یکی از رباط های اصلی زانو به حساب می آید. آسیب ای سی ال معمولا هنگام انجام ورزش هایی که شامل ایست یا تغییر مسیر ناگهانی ، پرش و فرود آمدن روی پا میشود مثل فوتبال ، بسکتبال و اسکی رخ میدهد.

بسیاری از افراد هنگام بروز آسیب ای سی ال ، صدای “تق” را در زانو میشنوند یا احساس میکنند. زانو ممکن است متورم شود ، احساس ناپایداری کند و برای تحمل وزن بیش از حد دردناک شود.

بسته به شدت آسیب ای سی ال ، درمان آن ممکن است شامل استراحت و تمرینات توانبخشی برای کمک به بازیابی قدرت و ثبات یا جراحی برای تعویض رباط پاره شده و به دنبال آن توانبخشی باشد. یک برنامه تمرینی مناسب به کاهش خطر آسیب ای سی ال کمک میکند.

علائم

معمولا علائم و نشانه های آسیب ای سی ال شامل موارد زیر میشود:

احساس کردن یا شنیدن صدای “تق” مانند در زانو.

درد شدید و ناتوانی در ادامه فعالیت.

تورم طولانی مدت.

از دست دادن دامنه حرکت.

احساس بی ثباتی یا خالی کردن زانو با تحمل وزن.

چه موقع با پزشک ملاقات کنیم؟

اگر آسیب دیدگی در زانوی شما باعث ایجاد علائم آسیب ای سی ال شد ، سریعا از آن مراقبت کنید. مفصل زانو ساختار پیچیده ای از استخوان ها ، رباط ها ، تاندون ها و سایر بافت هایی است که با هم کار میکنند. تشخیص سریع و دقیق برای تعیین شدت آسیب و انجام درمان مناسب بسیار مهم است.

دلایل ابتلا

رباط ها نوار های محکم بافتی هستند که استخوان را به استخوان دیگر متصل میکنند. ای سی ال ، یکی از دو رباطی است که از وسط زانو عبور میکند و استخوان ران را به درشت نی متصل میکند و در ایجاد ثبات در مفصل زانو نقش دارد.

آسیب ای سی ال اغلب در حین فعالیت های ورزشی و تناسب اندام اتفاق میافتد که میتوانند فشار بر زانو وارد کند:

کاهش ناگهانی سرعت و تغییر جهت.

چرخش با پایی که به آن تکیه داده شده.

فرود آمدن از یک پرش به شکلی بد.

ایست ناگهانی.

دریافت ضربه مستقیم به زانو مانند تکل در فوتبال.

وقتی رباط آسیب دیده باشد ، معمولا پارگی نسبی یا کامل بافت وجود دارد. یک آسیب خفیف ممکن است رباط را کش دهد اما آن را سالم نگه دارد.

عوامل افزایش دهنده شانس ابتلا

عواملی وجود دارند که خطر ابتلا به آسیب ای سی ال را افزایش میدهند ، از جمله:

زن بودن – احتمالا به دلیل تفاوت در آناتومی ، قدرت عضلانی و تاثیرات هورمونی.

شرکت در برخی ورزش ها مانند فوتبال ، بسکتبال ، ژیمناستیک و اسکی.

ضعیف بودن وضعیت بدن.

پوشیدن کفش هایی که به درستی اندازه نیستند.

استفاده از تجهیزات ورزشی که درست نگهداری نشدند ، مانند بند های اسکی که به درستی تنظیم نشده اند.

بازی روی سطوح چمن مصنوعی.

عوارض

افرادی که آسیب ای سی ال را تجربه میکنند در معرض آرتروز زانو قرار دارند. حتی اگر جراحی تعویض رباط انجام دهید ممکن است آرتروز رخ دهد.

عوامل مختلفی بر خطر ابتلا به آرتروز تاثیر میگذارند ، مانند شدت آسیب اصلی ، وجود آسیب های مرتبط در مفصل زانو یا سطح فعالیت پس از درمان.

پیشگیری

تمرین و ورزش مناسب میتوند به کاهش خطر آسیب ای سی ال کمک کند. متخصص طب فیزیکی میتوند آموزش هایی ارائه دهد که به کاهش خطرات کمک کند. برنامه های کاهش آسیب ای سی ال شامل موارد زیر است:

این مقاله هم می تواند برای شما جالب باشد  درمان زانو درد با استفاده از الکتروتراپی

ورزش هایی که عضلات پا را تقویت میکنند ، به ویژه تمرینات پشت ران پا ، برای اطمینان از تعادل کلی و قدرت عضلات پا.

ورزش هایی برای تقویت عضلات باسن ، لگن و پایین شکم.

تمرین و ورزش با تاکید بر تکنیک مناسب و وضعیت زانو هنگام پریدن و فرود آمدن.

تمرینات بهبود روش حرکت هنگام حرکات چرخشی.

تمرینات تقویت کننده عضلات پا ، لگن و همچنین تمرینات بهبود روش های پریدن و فرود آمدن میتوانند به کاهش خطر آسیب ای سی ال مرتبط با زنان ورزشکار کمک کند.

تجهیزات

برای کمک به جلوگیری از آسیب دیدگی از کفش و بالشتک مناسب ورزش استفاده کنید. اگر ورزش اسکی را انجام میدهید ، اطمینان حاصل کنید که بند های کفش اسکی توسط یک متخصص آموزش دیده به درستی تنظیم شود تا در صورت سقوط ، کفش های اسکی به طور مناسب آزاد شوند.

تشخیص

در طول معاینه ، پزشک زانوی شما را از نظر تورم و حساسیت بررسی و با زانوی سالم مقایسه میکند. همچنین ممکن است زانوی شما را به موقعیت های مختلفی منتقل کند تا دامنه حرکت و عملکرد کلی مفصل را ارزیابی کند.

اغلب میتوان تشخیص را فقط بر اساس معاینه فیزیکی انجام داد ، اما ممکن است برای رد سایر علل و تعیین شدت آسیب به آزمایشاتی نیاز داشته باشید. این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

اشعه ایکس. ممکن است برای رد شکستگی استخوان به این آزمایش احتیاج داشته باشید. هرچند اشعه ایکس بافت های نرم مانند رباط ها و تاندون ها را نشان نمیدهد.

ام آر آی. در این تصویر برداری از امواج رادیویی و یک میدان مغناطیسی قوی برای ایجاد تصاویری از بافت های سخت و نرم در بدن استفاده میکنند. ام آر آی میتواند میزاند آسیب و علائم آسیب به سایر بافت های زانو ، از جمله غضروف ها را نشان دهد.

سونوگرافی. با استفاده از امواج صوتی برای تجسم ساختار های داخلی ، از سونوگرافی میتوان برای بررسی آسیب در رباط ها ، تاندون ها و عضلات زانو استفاده کرد.

درمان

مراقبت سریع میتواند درد و تورم را بلافاصله پس از آسیب به زانو کاهش دهد. مواردی از درمان های خود مراقبتی و تخصصی:

استراحت. استراحت برای بهبودی لازم است و تحمل وزن روی را محدود میکند.

کمپرس یخ.  سعی کنید هنگام بیداری ، حداقل هر دو ساعت و هر بار برای ۲۰ دقیقه روی زانوی خود یخ بگذارید.

فشرده سازی. حتما با یک باند کشی زانوی خود را ببندید.

بلند کردن پا از روی زمین. دراز بکشید و زانی خود را روی یک بالش قرار دهید.

تزریق اوزون. اگر درد ادامه دار باشد و به درمان های قبلی پاسخ نداده باشد، پزشک ممکن است برای کاهش التهاب اوزون به زانوی مبتلا تزریق کند. التهاب معمولا به سرعت فروکش میکند، اما ممکن است در هنگام تزریق برای چند روز درد و تورم داشته باشید.

پی آر پی. با استفاده از سونوگرافی و تزریق پلاسمای غنی شده با پلاکت درون زانو که از خون خود بیمار تهیه میشود میتوان به ترمیم بافت آسیب دیده کمک کرد.

این مقاله هم می تواند برای شما جالب باشد  فیزیوتراپی ضربه مغزی

توانبخشی

درمان پزشکی برای آسیب ای سی ال با چندین هفته درمان توانبخشی آغاز میشود. یک فیزیوتراپیست به شما می آموزد که چگونه تمریناتی را با نظارت مداوم یا در خانه انجام دهید. همچنین ممکن است برای ثابت نگه داشتن زانو از آتل و برای جلوگیری از فشار آوردن به زانو ، برای مدتی از عصا استفاده کنید.

هدف از توانبخشی کاهش درد و تورم ، بازگرداندن دامنه حرکتی کامل زانو و تقویت عضلات است. این نوع دوره های فیزیوتراپی ممکن است با موفقیت آسیب ای سی ال برای افرادی که تحرک کمی دارند ، به صورت تفریحی ورزش میکنند و یا ورزش هایی انجام میدهند که فشار کمتری به زانو وارد میکند ، درمان کند.

جراحی

ممکن است پزشک به شما جراحی را پیشنهاد کند اگر:

ورزشکار هستید و میخواهید به ورزش خود ادامه دهید ، خصوصا اگر این ورزش شامل پریدن ، دویدن و تغییر جهت ناگهانی باشد.

بیش از یک رباط یا مینیسک در زانوی شما آسیب دیده باشد.

این آسیب باعث قفل شدن زانوی شما در فعالیت های روزمره شود.

در طی جراحی ، جراح رباط آسیب دیده را برداشته و بخشی از تاندون را جایگزین میکند. تاندون بافتی شبیه به رباط دارد که عضله را به استخوان متصل میکند. به این بافت جایگزین پیوند میگویند.

جراح از یک تاندون از قسمت دیگر زانوی شما یا یک تاندون از اهدا کننده متوفی استفاده خواهد کرد.

پس از جراحی دوره دیگری از توانبخشی را از سر خواهید گرفت. بازسازی موفقیت آمیز رباط همراه با توانبخشی دقیق معمولا میتواند ثبات و عملکرد را به زانو برگرداند.

هیچ بازه زمانی مشخصی برای بازگشت ورزشکاران به بازی وجود ندارد. تحقیقات اخیر نشان میدهند که حداکثر یک سوم ورزشکاران در طی دو سال دچار پارگی دیگری در همان زانو یا زانوی دیگر میشوند. یک دوره بهبودی طولانی تر ممکن است خطر آسیب دیدگی مجدد را کاهش دهد.

به طور کلی ، یک سال یا بیشتر طول میکشد تا ورزشکاران با خیال راحت به بازی برگردند. پزشکان و فیزیوتراپیست ها برای اندازه گیری ثبات ، قدرت ، عملکرد و آمادگی برای بازگشت به فعالیت ورزشی در فواصل مختلف در طول توانبخشی آزمایشاتی را انجام میدهند. اطمینان از بهینه سازی الگو های حرکتی ، قدرت و پایداری قبل از بازگشت به فعالیتی که خطر آسیب ای سی ال را دارد بسیار مهم است.

آمادگی برای ملاقات با پزشک

درد و ناتونی مرتبط با آسیب ای سی ال ، بسیاری از افراد را وادار میکند که بلافاصله به پزشک مراجعه کنند. بسته به شدت آسیب دیدگی ممکن است نیاز داشته باشید با یک متخصص طب فیزیکی یا جراح ارتوپد مراجعه کنید.

کار هایی که میتوانید قبل از مراجعه به پزشک انجام دهید.

قبل از زمان ملاقات ، آماده باشید تا به سوالات زیر جواب دهید:

چه زمانی آسیب اتفاق افتاد؟

در آن زمان مشغول انجام چه کاری بودید؟

آیا بعد از آسیب تورم شدید داشتید؟

آیا قبلا زانو شما صدمه دیده؟

آیا علائم شما مداوم بوده یا گاه به گاه؟

آیا حرکت خاصی وجود دارد که درد شما را بهتر یا بدتر کند؟

آیا تا به حال هنگام حرکت زانویتان قفل شده؟

آیا تا به حال احساس کرده اید که زانویتان بی ثبات است یا نمیتواند وزن شما را تحمل کند؟

برای دریافت نوبت اینجا کلیک کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *